Viac o možnostiach prispenia i konkrétnej pomoci onkologickým pacientom nájdete na www.dennarcisov.sk

Na Slovensku ročne pribúda približne 40 000 onkopacientov a každý z nás pozná niekoho, koho zasiahlo toto náročné ochorenie.

Liga proti rakovine Vás srdečne pozýva na bezplatné preventívno-edukačné aktivity, kde môžete získať užitočné a praktické informácie k prevencii onkologických ochorení.
            Prevencia je krok ku zdraviu, nájdite si i Vy chvíľku času a navštívte preventívny stánok
            18. apríla na Deň narcisov v čase od 12:00 do 18:00 v mestách:
            Banská Bystrica - OC Európa

Ďakujeme, za vašu spolupatričnosť a podporu.

• FAST HEROES

• Žiaci našej školy sa zapojili do medzinárodnej iniciatívy FAST Heroes.

Jej cieľom je vzdelávať deti o príznakoch cievnej mozgovej príhody, naučiť ich zavolať prvú pomoc včas a zachrániť tak život ich blízkym príbuzným. Na Slovensku už máme deti, ktoré boli zapojené do projektu a zachránili svojich najbližších. Viac o projekte si môžete prečítať na TOMTO ODKAZE.

• Novinky Zelenej školy

• - VIDEOSÉRIA GERCENKA BICYKLUJE -3.časť:

Čo robiť, aby bola vaša jazda na bicykli bezpečnou pre vás i pre vaše okolie? Na čo určite nezabudnúť, keď sa idete bicyklovať? A ako sa správať, keď idete na bicykli po ceste? To sa dnes dozviete! Tak sledujtehttps://youtu.be/hppzcntWjyI

• Teplo a svetlo pre Ukrajinu

• Sviečka v plechovke je malý, ale užitočný pomocník. Horí dlhé hodiny a dokáže zahriať celú miestnosť. Dá sa nad ňou ohriať jedlo alebo zamrznuté ruky či nohy a poslúži aj na svietenie. Ľuďom na Ukrajine dokáže v aktuálnej situácii veľmi uľahčiť život a na výrobu pritom stačí plechovka z tvrdého kovu, kartón a vosk alebo parafín.

Zbierka na našej škole bude prebiehať
             od 8. do 19. apríla. Potrebné veci (prázdne konzervy, no najmä sviečky (aj ich zbytky)), prineste do krabíc v triedach. Viac informácií na plagáte aj vo videu. Za každú pomoc srdečne ďakujeme!

• NOVINKY Zelenej školy: dohodli sme s DPB

• Naším cieľom v téme "DOPRAVA a OVZDUŠIE" je, aby sa znížil počet žiakov dochádzajúcich do školy autom v prospech iných možností dopravy. Jednou z nich je využívať MHD. A my máme pre vás pozitívnu správu:

-Keď idete ráno do školy autobusom 88, často sa v ňom tlačíte. Ale tomu je už koniec!

-Od začiatku apríla 2024 bude na linke 88 (smer Most SNP) s príchodom na Gercenovu o 7:57, ktorou chodí najviac z vás), nasadený DLHÝ (kĺbový) AUTOBUS.

-To znamená, že sa jeho kapacita zvýši o vyše 50%!

-Takto môžete cestovať autobusom do školy ešte pohodlnejšie vďaka Dopravnému podniku Bratislava! Ďakujeme! Počas apríla budeme obsadenosť autobusov prichádzajúcich ku našej škole monitorovať a v máji ju s DPB vyhodnotíme.

... takže: vidíme sa v autobuse?

• NOVINKY ZO ZELENEJ ŠKOLY:

• ➡ VIDEOSÉRIA GERCENKA BICYKLUJE - 2. časť

V  minulej časti sme vám povedali, prečo prísť do školy na bicykli. Ale je bicykel najlepší dopravný prostriedok na cestu do školy? V dnešnej časti otestujeme viaceré spôsoby dopravy a zistíme to! Tak sledujte: https://youtu.be/rU4Cq-vKOtA

• DofE oceňovanie - zlatá úroveň

• Dňa 19. marca 2024 sa v historickej budove NR SR konalo slávnostné odovzdávanie ocenení DofE pre zlatých absolventov. Medzi nimi bola aj naša študentka Laura Chmárová zo septimy, ktorej sa ako prvej na našej škole podarilo dokončiť svoju zlatú cestu DofE. Gratulujeme a veríme, že Lauru budú nasledovať aj ďalší úspešní Dofáci.

• Geografická olympiáda

• V krajskom kole geografickej olympiády pre stredné školy boli všetci zúčastnení študenti našej školy úspešní riešitelia: Michal Hodál (kvinta), Karin Singhoferová (oktáva), Hana Sepšiová (sexta) a Slávka Košecká (septima). Michal Hodál z pozície 5. miesta postupuje do celoslovenského kola. Blahoželáme a prajeme veľa úspechov.

• Okresné kolo geografickej olympiády pre ZŠ a nižšie ročníky gymnázia sa konalo minulý týždeň. Našu školu v ňom reprezentovalo 9 žiakov v troch kategóriách a je nám cťou oznámiť, že sme vo všetkých kategóriách vyhrali.

V kategórii najmladších máme v top trojke hneď dvoch žiakov, prvé miesto obsadila Ivanka Ivičičová z 5.B a tretie miesto patrí Miškovi Mikulovi z 5.D.

Medzi stredne starými žiakmi  na plnej čiare dominoval Samko Hromadka z prímy a obsadil prvú priečku.

V kategórii najstarších získal prvé miesto Janko Ivičič z tercie.

Všetkým reprezentantom gratulujeme, tešíme sa z ich úspechov a tým starším držíme palce aj v krajskom kole súťaže.

• NOVINKY ZO ZELENEJ ŠKOLY: VIDEOSÉRIA & NOVÝ WEB

• ➡ VIDEOSÉRIA GERCENKA BICYKLUJE

Opäť po nejakom čase tu máme videosériu Zelenej školy! Tentokrát nebude o energii, ale o bicyklovaní! Gercenka bicykluje = desiatky hodín príprav, natáčania a postprodukcie a ako výsledok 5 videí, ktoré sa oplatí vidieť! Nové video každú stredu na našom YouTube!

➡ NOVÝ WEB KOLÉGIA

Dnes sme spustili nový web Kolégia, ktorý vytvoril šikovný programátor z Kolégia Dano Svitaň. Nájdete ho tu: https://zelena.svr.sk

➡ CYKLOVÝLETY & DNI ZELENÝCH ŠKÔL

Okrem toho pripravujeme ďalšie cyklovýlety a tiež Dni Zelených škôl, ale o oboch

sa viac dozviete už čoskoro!

• Biologická olympiáda

• Začiatkom februára sme sa zúčastnili okresného kola biologickej olympiády v kategórii C. Dievčatám z Kvarty sa mimoriadne darilo: Terezka Romančíková získala 2. miesto a postupuje do krajského kola. Veronika Brillová sa umiestnila na 3. mieste. Gratulujeme!

• DEJEPISNÁ OLYMPIÁDA

•  V okresnom kole 16. ročníka Dejepisnej olympiády uskutočnenom dňa 5.2. 2024 nás výborne reprezentovali naši žiaci. Daniela Kováčiková (kategória F - Príma) získala 1.miesto a Matej Černák (kategória F - 6.B) 2. miesto. Richard Baranec (kategória E - 7.A)  získal 2.miesto a  postupuje do krajského kola. Tibor Tišťan (kategória E - 7.C )  bol riešiteľom olympiády. Ján Ivičič (kategória D - Tercia ) sa umiestnil na 1. mieste a postupuje  do krajského kola. Henrieta Makovníková  (kategória D - tercia) sa umiestnila ako úspešná riešiteľka na  9.mieste.Terézia Romančíková ( kategória C - kvarta) získala  3. miesto a Martin Ondriska (kategória C - kvarta) 6. miesto .

Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme v ďalšom súťažnom kole veľa úspechov!