• Exkurzia na pošte

• Položili ste si niekedy otázku, čo sa deje s listom, ktorý posielate poštou?

Nuž, žiaci 7.B triedy to už vedia. V stredu 28.júna navštívili Hlavné spracovateľské stredisko pre poštové zásielky na Tomášikovej ulici v Bratislave.

Na návštevu tohto strediska potrebujete mať špeciálne povolenie. Možno sa pýtate prečo? Odpoveď je jednoduchá. Tu sa spracúvajú všetky poštové zásielky z celého západného Slovenska vrátane tých peňažných. Poštové zásielky sem zvážajú autá v poštových vreciach či prepravkách.

Počas dňa je zásielok na spracovanie menej. Hlavný nápor prichádza večer a v noci. Ak máte 18 a neprekáža vám nočná práca, môžete si to prísť vyskúšať. Hlavne v období Vianoc a sviatkov sa tu určite nebudete nudiť.

Zásielky sa triedia na domáce a medzinárodné. Zásielky pre stredné a východné Slovensko smerujú na triedenie do Zvolena a Košíc. Bratislavské stredisko triedi zásielky, ktorých PSČ sa začína číslom 8.

Listové zásielky v priebehu niekoľkých sekúnd spracuje veľká triediaca linka, ktorá prečíta PSČ a presunie list do priehradky pre konkrétnu poštu. Triedenie rozmernejších listových zásielok sa robí ručne. Každý okres tu má stojany s vrecami, do ktorých sa tieto zásielky triedia. Vrecia sa potom zaviažu a opatria uzáverom. Ten okrem názvu pošty obsahuje i pečiatku a dátum odosielajúcej prevádzkarne.

Triediacu linku na balíky sme videli na najvyššom poschodí. Zaberá priestor veľký asi ako naša telocvičňa. Na dopravníkový pás sme postupne vykladali jednotlivé balíky. Skener načítal adresu a balíky v jednotlivých „miskách“ putovali dovtedy, pokiaľ sa dostali k tej správnej šmykľavke, po ktorej skĺzli na stojany jednotlivých pôšt. Odtiaľ sa prekladajú do prepravných kontajnerov a neskoro v noci či skoro ráno putujú na príslušnú poštu, aby vám mohli byť včas doručené.

Boli sme prekvapení, keď sme videli, v akom stave je budova a vnútorné priestory tohto triediaceho strediska. Takmer na každom kroku vidíte investičný dlh. Milo nás prekvapili poštové holuby, ktoré sme videli v budove, hoci zamestnancom robia viac starostí ako radosti.

Na záver by sme sa radi poďakovali pani Šimovej, ktorá nám pomohla sprostredkovať túto zaujímavú exkurziu.

• Súrodenci šachisti úspešne reprezentovali našu školu po celom Slovensku

• Lukáš Janovíček, žiak 3.C našu školu aj tento rok úspešne reprezentoval na viacerých celoslovenských
            súťažiach v šachu. Z tých najvýznamnejších to boli:
             - Majstrovstvá Slovenska mládeže v Dudinciach, kde obhájil 5.miesto z minulého roka.

- Majstrovstvá Slovenska družstiev v Senci, kde doviedol ako kapitán svoje družstvo
            k „zemiakovej medaile“.
             - Celoslovenská súťaž Grand prix mládeže, v ktorej si
            - vybojoval 1.miesto v západoslovenskom (Bratislavský, Trnavský, Trenčiansky a Nitriansky
            kraj) finále v Prievidzi.
            - následne v Slovenskom finále v Smižanoch vybojoval pekné 4.miesto
            Prvé šachové skúsenosti zbierala aj jeho sestra Ema Janovíčková žiačka 1.B. Okrem 2 trofejí
            a niekoľkých medailí z menších turnajov sa jej podarilo prebojovať na vrcholné podujatie sezóny -
            Majstrovstvá Slovenska mládeže v Dudinciach. Vôbec sa tu nestratila a odniesla si výborné 7. miesto.
            Obom gratulujeme a želáme veľa šťastia a správnych ťahov v ďalších bielo - čiernych zápoleniach.