Položili ste si niekedy otázku, čo sa deje s listom, ktorý posielate poštou?
Nuž, žiaci 7.B triedy to už vedia. V stredu 28.júna navštívili Hlavné spracovateľské stredisko pre poštové zásielky na Tomášikovej ulici v Bratislave.
Na návštevu tohto strediska potrebujete mať špeciálne povolenie. Možno sa pýtate prečo? Odpoveď je jednoduchá. Tu sa spracúvajú všetky poštové zásielky z celého západného Slovenska vrátane tých peňažných. Poštové zásielky sem zvážajú autá v poštových vreciach či prepravkách.
Počas dňa je zásielok na spracovanie menej. Hlavný nápor prichádza večer a v noci. Ak máte 18 a neprekáža vám nočná práca, môžete si to prísť vyskúšať. Hlavne v období Vianoc a sviatkov sa tu určite nebudete nudiť.
Zásielky sa triedia na domáce a medzinárodné. Zásielky pre stredné a východné Slovensko smerujú na triedenie do Zvolena a Košíc. Bratislavské stredisko triedi zásielky, ktorých PSČ sa začína číslom 8.
Listové zásielky v priebehu niekoľkých sekúnd spracuje veľká triediaca linka, ktorá prečíta PSČ a presunie list do priehradky pre konkrétnu poštu. Triedenie rozmernejších listových zásielok sa robí ručne. Každý okres tu má stojany s vrecami, do ktorých sa tieto zásielky triedia. Vrecia sa potom zaviažu a opatria uzáverom. Ten okrem názvu pošty obsahuje i pečiatku a dátum odosielajúcej prevádzkarne.
Triediacu linku na balíky sme videli na najvyššom poschodí. Zaberá priestor veľký asi ako naša telocvičňa. Na dopravníkový pás sme postupne vykladali jednotlivé balíky. Skener načítal adresu a balíky v jednotlivých „miskách“ putovali dovtedy, pokiaľ sa dostali k tej správnej šmykľavke, po ktorej skĺzli na stojany jednotlivých pôšt. Odtiaľ sa prekladajú do prepravných kontajnerov a neskoro v noci či skoro ráno putujú na príslušnú poštu, aby vám mohli byť včas doručené.
Boli sme prekvapení, keď sme videli, v akom stave je budova a vnútorné priestory tohto triediaceho strediska. Takmer na každom kroku vidíte investičný dlh. Milo nás prekvapili poštové holuby, ktoré sme videli v budove, hoci zamestnancom robia viac starostí ako radosti.
Na záver by sme sa radi poďakovali pani Šimovej, ktorá nám pomohla sprostredkovať túto zaujímavú exkurziu.