• Geografia Hodnotenie 2023/24

V predmete sa hodnotí bodmi, ktoré sa prevádzajú na výsledné známky pomocou prevodnej tabuľky takto:

100% - 90% - výborný

89,9% - 75% - chválitebný

74,9% - 50% - dobrý

49,9% - 25% - dostatočný

24,9% - 0% - nedostatočný

Čo hodnotíme?

Žiak je povinný napísať v každom polroku:

- Tématické písomky podľa učebných celkov prislúchajúce danému ročníku

Žiak môže získať body aj za:

- priebežné písomky, „5minútovky“, ktoré nemusia byť vopred oznámené

- aktivitu na hodinách

- za matematické súťaže

Všeobecné kritériá:

Pri klasifikácii výsledkov dosiahnutých v predmetoch sa hodnotí v súlade s učebnými osnovami a vzdelávacími štandardami:

1.     celistvosť, presnosť a trvácnosť osvojenia si požadovaných vedomostí a zručností,

2.     schopnosť uplatňovať osvojené vedomosti a zručnosti pri riešení úloh, najmä praktických,

3.     schopnosť využívať skúsenosti a poznatky získané pri praktických činnostiach na riešenie problémových úloh, príp. projektov,

4.     aktivita v prístupe k činnostiam, záujem o ne a vzťah k nim,

5.     schopnosť vyhľadávať a spracúvať informácie z rôznych zdrojov aj prostredníctvom informačných a komunikačných technológii,

6.      schopnosť zaujať postoj, vyjadriť vlastné stanovisko a argumentovať,

7.     kvalita myslenia, predovšetkým jeho logickosť, samostatnosť a tvorivosť,

8.     kvalita výsledkov činnosti,

9.      schopnosť a úroveň prezentácie vlastných výsledkov práce,

10.      pozícia a činnosť v skupine (pri skupinovej práci), schopnosť spolupracovať,

11.     osvojenie účinných metód samostatného štúdia a schopnosti učiť sa učiť.

Hodnotenie prospechu

Prospech žiaka v jednotlivých vyučovacích predmetoch sa klasifikuje týmito stupňami:

1 – výborný, 2 – chválitebný, 3 – dobrý, 4 – dostatočný, 5 – nedostatočný.

Stupeň 1 (výborný) Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.

Stupeň 2 (chválitebný) Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Jeho ústny aj písomný prejav má občas nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.

Stupeň 3 (dobrý) Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. Na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.

Stupeň 4 (dostatočný) Žiak má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov ako aj v ich využívaní. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.

Stupeň 5 (nedostatočný) Žiak si neosvojil vedomosti a zákonitosti požadované učebnými osnovami, má v nich závažné medzery, preto ich nedokáže využívať. Pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú značné chyby. Je nesamostatný pri využívaní poznatkov, hodnotení javov, nevie svoje vedomosti uplatniť ani na podnet učiteľa. Jeho ústny a písomný prejav je nesprávny, nepresný. Kvalita výsledkov jeho činností a grafický prejav sú na nízkej úrovni. Vážne nedostatky nedokáže opraviť ani s pomocou učiteľa.