Dejepis
Základná škola
Kritériá hodnotenia počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách
Predmetová komisia spoločenskovedných predmetov
Na základe usmernenia ministra školstva, zo dňa 6. apríla 2020, prerokovala pedagogická rada spôsob a zmeny v hodnotení a klasifikácii žiakov.
Spôsob hodnotenia bol prerokovaný a schválený na mimoriadnej pedagogickej rade, ktorá sa konala prostredníctvom videokonferencie 24. 4. 2020.
Dejepis je samostatným predmetom a spolu s humánnou zložkou zemepisu a občianskou výchovou tvorí vzdelávaciu oblasť spoločenskovedných predmetov. Spolu s nimi predstavuje jeden z významných prostriedkov procesu humanizácie žiakov. Pomocou vyučovania dejepisu sa žiaci oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti najmä z hľadiska aspektu konajúcich osôb, či skupín ľudí a tiež prostredníctvom pohľadov na dôležité formy života spoločnosti v jednotlivých historických obdobiach. Postupne si osvojujú kultúru spoločenskej komunikácie a demokratické spôsoby svojho konania.
Hlavnou funkciou dejepisu je kultivovanie historického vedomia žiaka a uchovanie kontinuity historickej pamäti v zmysle odovzdávania historickej skúsenosti či už z miestnej, regionálnej, celoslovenskej, európskej alebo svetovej perspektívy. Ide predovšetkým o postupné poznávanie takých historických udalostí, dejov, javov a procesov v priestore a čase, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj slovenskej spoločnosti a premietli sa do obrazu našej prítomnosti. Dejepis na základnej škole kladie dôraz najmä na dejiny 19. a 20. storočia, v ktorých môžeme nájsť z väčšej časti korene súčasných spoločenských javov i problémov.
Vyučovanie dejepisu vedie žiakov k úcte k vlastnému národu, k rozvíjaniu vlastenectva ako súčasti kultivovania ich historického vedomia. Pritom rezonuje i úcta k iným národom a etnikám, rovnako tak rešpektuje kultúrne a iné odlišností ľudí, rôznych skupín a spoločenstiev. Prispieva tak k rozvíjaniu hodnotovej škály demokratickej spoločnosti. Rovnako dôležitosť pripisuje aj demokratickým hodnotám európskej civilizácie.
Vzdelávacie ciele odporúčané Štátnym pedagogickým ústavom počas prerušenia vyučovania:
1. Identifikovať odkazy minulosti na súčasnosť a každodenný život
2. Určiť na základe vedomostí o historickom vývoji sveta výhody a nevýhody globálnych tendencií
3. Zhodnotiť dopady historického vývoja na obraz súčasného Slovenska
Hodnotenie počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania.
Klasifikácia a hodnotenie žiakov vychádza z Metodického pokynu č. 22/2011 a odporúčaní vydaných Štátnym pedagogickým ústavom počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania.
Predmet kontroly: dosiahnuté vedomosti, zručnosti a osvojené základné poznatky stanovené výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu v jednotlivých ročníkoch ŠkVP
Podkladom na súhrnnú klasifikáciu sú:
- získané známky do začatia dištančného vzdelávania (6.3.2020)
- známky získané počas dištančného vzdelávania za:
- testy zadávané vyučujúcimi
- ústne odpovede (online)
- spracovanie a prezentácia referátov a projektov.
- Aktívna práca na zadávaných domácich úlohách, zadaniach a projektoch, ktoré vyučujúci nehodnotí známkou.
V predmete dejepis bola pre šk. rok 2019/2020 predmetovou komisiou schválená nasledovná stupnica, ktorá s prihliadnutím na danú situáciu platí aj naďalej.
100 – 90 %
89 -75 %
74 -55 %
54 – 35 %
34 – 0 %
TESTY A INÉ ZADANIA HODNOTENÉ ZNÁMKOU
Testy a zadania prebiehajú elektronickou formou. Spôsob vypracovania a hodnotenia si zvolí sám vyučujúci po dohode so žiakmi. Test oznámi učiteľ žiakom v dostatočnom predstihu. Testy a iné zadania hodnotené známkou môže vyučujúci zadávať aj z učiva prebratého počas dištančného vzdelávania.
DOMÁCE ÚLOHY – nie sú hodnotené známkou (ak vyučujúci neinformuje žiakov inak). Vyučujúci však pri konečnej klasifikácii zohľadní aktívnu prácu žiakov na vypracovávaní domácich úloh. Prihliada na to, či žiak k úlohám pristupoval zodpovedne, plnil ich správne a v stanovenom termíne.
PROJEKTY/ TVORIVÉ ÚLOHY – môžu, ale i nemusia byť hodnotené známkou.
Vyučujúci pri hodnotení zohľadní technické možnosti žiakov. Nevyžaduje od žiakov použitie zdrojov, ku ktorým sa z objektívnych dôvodov dostať nemôžu. Vyučujúci prihliada na tvorivosť, nápaditosť, odborné spracovanie projektu na úrovni primeranej veku žiakov.
Stupňom 1 – výborný Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Odovzdáva ich v stanovenom termíne a ich vypracovanie je správne. Žiak samostatne prezentuje poznatky a pojmy požadované učebnými osnovami vyučovacieho predmetu, vie ich pohotovo použiť a tvorivo uplatniť, jeho ústny prejav je výstižný, súvislý a zrozumiteľný. Žiak ovláda požadované poznatky, fakty, pojmy, definície, zákonitosti ucelene, presne a úplne chápe vzťahy medzi nimi. Pohotovo vykonáva požadované intelektuálne a motorické činnosti. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh. Myslí logicky správne, zreteľne sa u neho prejavuje samostatnosť a tvorivosť. Jeho ústny a písomný prejav je správny , presný a výstižný. Je schopný sebakontroly. Dokáže pracovať s informáciami a samostatne študovať vhodné texty – učiť sa.
Stupňom 2=chválitebný : Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Ich vypracovanie nie je vždy správne, badať menšie nedostatky v presnosti a výstižnosti. Žiak klasifikuje, ak poznatky a pojmy požadované učebnými osnovami vyučovacieho predmetu ovláda, vie ich použiť s malou pomocou učiteľa, v ústnom prejave má malé nedostatky vo výstižnosti, zrozumiteľnosti a súvislosti. Preukazuje snahu a vzdelávaciu aktivitu. V jeho prejave je zreteľná originalita a tvorivosť. Máva menšie nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti ústneho prejavu. Kvalita vzdelávania je bez podstatných nedostatkov. Pri práci s informáciami má drobné problémy. Dokáže sa učiť s malou pomocou. Myslí správne, logicky a tvorivo.
Stupňom 3 – dobrý: Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Zadania, úlohy a projekty zväčša plní a odovzdáva v termíne alebo reaguje na opätovnú výzvu pedagóga a prácu dorobí. V úlohách sa žiak stretáva so zadaniami, ktorým nerozumie, no na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. Má nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti ústneho prejavu. Je schopný samostatne študovať podľa návodu učiteľa.
Stupňom 4 - dostatočný:
Žiak pracuje na testoch hodnotených známkou, no má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov, ako aj v ich využívaní a pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby.
Zadania, úlohy a projekty neplní alebo ich plní sporadicky. Zadané úlohy neodovzdáva v termíne ani nereaguje na opätovnú výzvu pedagóga.
Žiak má závažné medzery v osvojení pojmov a poznatkov určených učebnými osnovami vyučovacieho predmetu, poznatky vie aplikovať iba s výraznou pomocou učiteľa, má vážne nedostatky vo výstižnosti, súvislosti a zrozumiteľnosti prejavu. V úplnosti a presnosti osvojenia si požadovaných vedomostí má žiak závažné medzery. Vo vzdelávacích činnostiach je málo pohotový a má väčšie nedostatky. Jedine s pomocou učiteľa je schopný zorganizovať si vlastnú prácu.
Stupeň 5 (nedostatočný):
Počas mimoriadnej situácie sa neodporúča hodnotiť žiakov známkou nedostatočný. Avšak, ak žiak neplní zadané úlohy alebo nekomunikuje s vyučujúcim iným spôsobom, má vyučujúci právo navrhnúť žiakovi komisionálne preskúšanie.