Opis projektu Stále sa učíme učiť
Škola sa rozhodla zamerať v programe Erasmus plus na cieľovú skupinu učiteľov v KA101 - Vzdelávacia mobilita jednotlivcov, mobilita pracovníkov v oblasti vzdelávania.
Naším hlavným cieľom je zamerať sa na rozvoj a zlepšenie odborných kompetencií učiteľov prírodovedných predmetov a učiteľov cudzích jazykov. Za kľúčové aktivity v tejto oblasti považujeme:
- štrukturované kurzy pre učiteľov anglického a nemeckého jazyka s cieľom zvýšiť ich jazykové kompetencie a poskytnúť im možnosť ďalšieho profesionálneho a osobného rastu
- hospitácie pre učiteľov informatiky, matematiky, fyziky a chémie s cieľom umožniť im získať nové skúsenosti z vyučovacieho procesu na rovnakom type školy a rozšíriť spoluprácu v oblasti prírodovedných predmetov.
Štrukturované kurzy učiteľov cudzích jazykov budú zamerané na reálie a kultúru daných krajín, metodiku, didaktiku a motiváciu žiakov. Zapojením sa do tejto aktivity sledujeme zvýšenie úrovne poskytovaného vzdelávania - najmä vyučovania cudzích jazykov a prírodovedných predmetov. To si vyžaduje odborne zdatných vyučujúcich, pre ktorých je pobyt v zahraničí a kontakt s jazykom nutnou podmienkou udržania si potrebnej úrovne ovládania cudzieho jazyka. Očakávame, že učitelia sa naučia nové techniky, metódy, prístupy a aktivity vo vyučovaní a v práci s triedou, zdokonalia svoje komunikačné kompetencie - počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, písomný prejav,
ústny prejav a intonácia. Očakávame zvýšenie motivácie žiakov k učeniu sa anglického a nemeckého jazyka. Myslíme si, že žiak, ktorý má motiváciu a pozná cieľ svojho vzdelávania sa dokáže učiť efektívnejšie a lepšie.
Učitelia, ktorí budú realizovať job shadowing (hospitácie) sa zamerajú na moderné metódy vyučovania matematiky, informatiky, fyziky a chémie. V rámci toho navštívia Arcibiskupské gymnázium v v Prahe. Toto gymnázium dosahuje veľmi dobré výsledky v prírodovednej gramotnosti a je zaradené medzi 10 najlepších gymnázií v Českej republike s výbornými výsledkami v maturite z matematiky. Uvedené gymnázium používa ako podporné učebnice aj učebnice prof. Hejného - túto metódu vyučovania matematiky používame na základnej škole a dosahujeme s ňou veľmi dobré výsledky, nakoľko táto metóda veľmi podporuje nielen rozvoj logického myslenia, ale aj komunikačné zručnosti, tímovú prácu a je veľmi motivačná. Preto by sme v tejto metóde chceli pokračovať aj na gymnáziu - k tomu je potrebné okrem školenia získať aj poznatky a inšpiráciu od skúsenejších kolegov. Naši učitelia sa na uvedenom gymnáziu zúčastnia hospitácií v predmetoch matematika, informatika, fyzika a chémia.
Ďalšie ciele projektu:
Rozšíriť spoluprácu so zahraničnými školami - vyslaním učiteľov na mobilitné projekty chceme dosiahnuť, aby škola rozšírila kontakty s partnerskými školami a umožnila prechod od mobilitných projektov pre učiteľov k projektom pre študentov. Očakávame, že učitelia, ktorí sa zúčastnia daných kurzov nadviažu kontakty s učiteľmi z iných partnerských škôl, vymenia si skúsenosti, poznatky, postrehy a vo svojej komunikácii budú pokračovať aj po návrate domov - formou tvorby spoločných projektov cez e-Twinnig, formou videokonferencií a výmennými pobytmi medzi žiakmi. Chceme, aby každý učiteľ získal aspoň jeden kontakt a po mobilite uskutočnil e-Twinningové stretnutie žiakov.
Iinovácia školského vzdelávacieho kurikula - očakávame, že učitelia získané vedomosti zakomponujú do svojich tematických plánov vo forme nových metód, postupov a hodnotenia. Pre svojich kolegov vypracujú rozširujúce materiály a pracovné listy v prírodovedných predmetoch a v cudzích jazykoch najmä so zameraním na anglické a nemecké reálie.
Vytvorenie pozitívnej klímy pre žiakov i učiteľov - realizácia uvedených mobilít významne prispeje k naplneniu osobného rozvoja pedagógov. Kvalitatívny rast pedagóga sa tak prejaví nielen v odovzdávaní získaných poznatkov a kompetencií, ale významne participuje aj na jeho celkovej sebarealizácii a spokojnosti, čo sa v konečnom dôsledku prejaví aj na vzťahoch ku kolegom a žiakom.