Základná škola
Predmet občianska náuka prispieva k vytváraniu a rozvoju sociálneho a občianskeho vedomia žiakov. Prostredníctvom vymedzených pojmov a výkonov sprostredkuje potrebné vedomosti, zručnosti a nadobudnutie spôsobilostí, ktoré žiakom umožnia orientovať sa v sociálnej realite a ich začleňovaniu do rôznych spoločenských vzťahov a väzieb. Otvára cestu k realistickému sebapoznávaniu a poznávaniu osobnosti druhých ľudí a k pochopeniu vlastného konania i konania druhých ľudí v kontexte rôznych životných situácií. Oboznamuje žiakov so vzťahmi v rodine a v škole, s činnosťou dôležitých politických inštitúcií a orgánov a s možnými spôsobmi zapojenia sa jednotlivcov do občianskeho života. Rozvíja občianske a právne vedomie žiakov, posilňuje zmysel jednotlivcov pre osobnú i občiansku zodpovednosť a motivuje žiakov k aktívnej občianskej angažovanosti, ktorej jedným z dôležitých predpokladov je kritické myslenie. Poskytuje základy ekonomickej gramotnosti, učí žiakov základnej orientácii a uplatneniu sa na pracovnom trhu aj v medzinárodnom meradle, oboznamuje so základným kategoriálno-pojmovým aparátom filozofie, prezentuje filozofiu ako určité laboratórium ľudského myslenia.
Vzdelávacie ciele odporúčané Štátnym pedagogickým ústavom počas prerušenia vyučovania:
1. Porozumieť a zdôvodniť nutnosť existencie pravidiel a noriem spoločenského spolunažívania.
2. Zdôvodniť nutnosť existencie práv a povinností (detí/rodičov/žiakov/učiteľov/občanov), uviesť príklady.
3. Rozvíjať záujem o spoločenské (aktuálne) dianie vo svete s dôrazom na občiansku uvedomelosť.
4. Vysvetliť na príkladoch základné princípy demokracie; uviesť príklady právnych noriem.
5. Vysvetliť na príkladoch pojmy trh, trhová ekonomika, vzácnosť zdrojov.
Hodnotenie:
Hodnotenie sa riadi Metodickým pokynom č. 22/2011 s prihliadnutím na obsah vzdelávanie vydaný Štátnym pedagogickým ústavom počas mimoriadneho prerušenia školského vzdelávania.
Všeobecné zásady
Pri klasifikácii výsledkov v týchto predmetoch sa hodnotí súlade s učebnými osnovami a vzdelávacími štandardami:
-
- celistvosť, presnosť a trvácnosť osvojenia požadovaných poznatkov, faktov, pojmov, zákonitostí a vzťahov, kvalita a rozsah získaných zručností vykonávať požadované rozumové činnosti,
- schopnosť uplatňovať osvojené poznatky a zručnosti pri výklade spoločenských javov a zákonitostí ako aj pri riešení praktických úloh v každodennom živote,
- schopnosť využívať skúsenosti a poznatky pri praktických činnostiach,
- aktivita v prístupe k činnostiam, záujem o ne, vzťah k nim,
- výstižnosť a jazyková správnosť ústneho a písomného prejavu,
- schopnosť zaujať postoj a vyjadriť vlastné stanovisko, kooperatívne riešiť problémy,
- kvalita výsledkov činností a schopnosť samostatnej práce a schopnosť učiť sa.
Hodnotenie:
Vyučujúci občianskej náuky sa dohodli na celkovom hodnotení žiakov známkou.
Podkladom na súhrnnú klasifikáciu sú:
- získané známky do začatia dištančného vzdelávania (6.3.2020)
- známky získané počas dištančného vzdelávania za:
- spracovanie a prezentáciu referátov a projektov.
- Aktívna práca na zadávaných domácich úlohách, zadaniach a projektoch, ktoré vyučujúci nehodnotí známkou. (opakovanie učiva, aktivity zamerané na rozvoj čitateľských kompetencií, vyjadrovacích schopností žiakov ústnou a písomnou formou, tvorivosti)
- Vyučujúci sa dohodli, že počas mimoriadneho prerušenia školy nebudú žiakom zadávať testy ani online skúšať. Známky žiaci získajú z projektov a aktívnej práce na zaslaných zadaniach.
Pre predmet Občianska náuka bola v školskom roku 2019/2020 predmetovou komisiou schválená nasledovná stupnica, ktorá s prihliadnutím na danú situáciu platí aj naďalej.
100% - 90%...............výborný(1)
89% - 75%................chválitebný (2)
74% - 55%................dobrý (3)
54% - 35%.................dostatočný (4)
34% - 0%...................nedostatočný (5)
DOMÁCE ÚLOHY – nie sú hodnotené známkou (ak vyučujúci neinformuje žiakov inak).
Vyučujúci však pri konečnej klasifikácii zohľadní aktívnu prácu žiakov na vypracovávaní domácich úloh. Prihliada na to, či žiak k úlohám pristupoval zodpovedne, plnil ich správne a v stanovenom termíne.
PROJEKTY/ TVORIVÉ ÚLOHY – môžu, ale i nemusia byť hodnotené známkou.
Vyučujúci pri hodnotení zohľadní technické možnosti žiakov. Nevyžaduje od žiakov použitie zdrojov, ku ktorým sa z objektívnych dôvodov dostať nemôže. Vyučujúci prihliada na tvorivosť, nápaditosť, odborné spracovanie projektu na úrovni primeranej veku žiakov.
Stupeň 1 (výborný):
Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Odovzdáva ich v stanovenom termíne a ich vypracovanie je správne. Ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne.
Stupeň 2 (chválitebný):
Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Ich vypracovanie nie je vždy správne, badať menšie nedostatky v presnosti a výstižnosti. Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.
Stupeň 3 (dobrý):
Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Zadania, úlohy a projekty zväčša plní a odovzdáva v termíne alebo reaguje na opätovnú výzvu pedagóga a prácu dorobí. V úlohách sa žiak stretáva so zadaniami, ktorým nerozumie, no na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.
Stupeň 4 (dostatočný):
Žiak pracuje na testoch hodnotených známkou, no má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov, ako aj v ich využívaní a pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby.
Zadania, úlohy a projekty neplní alebo ich plní sporadicky. Zadané úlohy neodovzdáva v termíne ani nereaguje na opätovnú výzvu pedagóga.
Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.
Stupeň 5 (nedostatočný):
Počas mimoriadnej situácie sa neodporúča hodnotiť žiakov známkou nedostatočný. Avšak, ak žiak neplní zadané úlohy alebo nekomunikuje s vyučujúcim iným spôsobom, má vyučujúci právo navrhnúť žiakovi komisionálne preskúšanie.
-