• Gymnázium

        • Kritériá hodnotenia počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách

          Predmetová komisia slovenského jazyka a literatúry a spoločenskovedných predmetov

          Dejepis je samostatným predmetom a spolu s humánnou zložkou zemepisu a občianskou výchovou tvorí vzdelávaciu oblasť spoločenskovedných predmetov. Spolu s nimi predstavuje jeden z významných prostriedkov procesu humanizácie žiakov. Pomocou vyučovania dejepisu sa žiaci oboznamujú s vývojom ľudskej spoločnosti najmä z hľadiska aspektu konajúcich osôb, či skupín ľudí a tiež prostredníctvom pohľadov na dôležité formy života spoločnosti v jednotlivých historických obdobiach. Postupne si osvojujú kultúru spoločenskej komunikácie a demokratické spôsoby svojho konania.

          Hlavnou funkciou dejepisu je kultivovanie historického vedomia žiaka a uchovanie kontinuity historickej pamäti v zmysle odovzdávania historickej skúsenosti či už z miestnej, regionálnej, celoslovenskej, európskej alebo svetovej perspektívy. Ide predovšetkým o postupné poznávanie takých historických udalostí, dejov, javov a procesov v priestore a čase, ktoré zásadným spôsobom ovplyvnili vývoj slovenskej spoločnosti a premietli sa do obrazu našej prítomnosti.

          Vyučovanie dejepisu vedie žiakov k úcte k vlastnému národu, k rozvíjaniu vlastenectva ako súčasti kultivovania ich historického vedomia. Pritom rezonuje i úcta k iným národom a etnikám, rovnako tak rešpektuje kultúrne a iné odlišností ľudí, rôznych skupín a spoločenstiev. Prispieva tak k rozvíjaniu hodnotovej škály demokratickej spoločnosti. Rovnako dôležitosť pripisuje aj demokratickým hodnotám európskej civilizácie.

           Vzdelávacie ciele odporúčané Štátnym pedagogickým ústavom počas prerušenia vyučovania:

          – Identifikovať odkazy minulosti na súčasnosť a každodenný život.

          – Určiť na základe vedomostí o historickom vývoji sveta výhody a nevýhody globálnych tendencií.

          – Zhodnotiť dopady historického vývoja na obraz súčasného Slovenska. 

          Hodnotenie počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania.  

          Klasifikácia a hodnotenie žiakov vychádza z Metodického pokynu č. 22/2011  a odporúčaní vydaných Štátnym pedagogickým ústavom počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania.  

          Predmet kontroly:

          dosiahnuté vedomosti, zručnosti a osvojené základné poznatky stanovené výkonovou časťou vzdelávacieho štandardu v jednotlivých ročníkoch ŠkVP. 

                      Vyučujúci dejepisu sa dohodli na celkovom hodnotení žiakov známkou. 

          Podkladom na súhrnnú klasifikáciu sú:

          – získané známky do začiatku dištančného vzdelávania (do 6. 3. 2020),

          – známky získané počas dištančného vzdelávania za:

          a) spracovanie a prezentácia referátov a projektov.

          b) testy zadávané vyučujúcimi,  

          c) ústne odpovede (online).

          – aktívna práca na zadaných domácich úlohách, ktoré vyučujúci nehodnotí známkou. 

          V predmete dejepis  bola pre školský rok 2019/2020 predmetovou komisiou schválená nasledovná stupnica, ktorá s prihliadnutím na danú situáciu platí aj naďalej.  

          100 – 90 % výborný

            89 – 75 % chválitebný

            74 – 60 % dobrý

            59 – 40 % dostatočný

            39 –   0 % nedostatočný  

          TESTY A INÉ ZADANIA HODNOTENÉ ZNÁMKOU

          Testy a zadania prebiehajú elektronickou formou. Spôsob vypracovania a hodnotenia si zvolí sám vyučujúci po dohode so žiakmi. Test oznámi učiteľ žiakom v dostatočnom predstihu. Testy a iné zadania hodnotené známkou môže vyučujúci zadávať aj z učiva prebratého počas dištančného vzdelávania. 

          DOMÁCE ÚLOHY

          Domáce úlohy nie sú hodnotené známkou (ak vyučujúci neinformuje žiakov inak). Vyučujúci však pri konečnej klasifikácii zohľadní aktívnu prácu žiakov na vypracovávaní domácich úloh. Prihliada na to, či žiak k úlohám pristupoval zodpovedne, plnil ich správne a v stanovenom termíne. 

          PROJEKTY/ TVORIVÉ ÚLOHY

          Môžu, ale i nemusia byť hodnotené známkou. Vyučujúci pri hodnotení zohľadní technické možnosti žiakov. Nevyžaduje od žiakov použitie zdrojov, ku ktorým sa z objektívnych dôvodov dostať nemôže. Vyučujúci prihliada na tvorivosť, nápaditosť, odborné spracovanie projektu na úrovni primeranej veku žiakov. 

          Stupne klasifikácie 

          Stupeň 1 (výborný)                                                   

          Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Odovzdáva ich v stanovenom termíne a  ich vypracovanie je správne. Žiak samostatne prezentuje poznatky a pojmy požadované učebnými osnovami vyučovacieho predmetu, vie ich pohotovo použiť a tvorivo uplatniť, jeho ústny prejav je výstižný, súvislý a zrozumiteľný. Žiak ovláda požadované poznatky, fakty, pojmy, definície, zákonitosti ucelene, presne a úplne chápe vzťahy medzi nimi. Pohotovo vykonáva požadované intelektuálne a motorické činnosti. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené poznatky a zručnosti pri riešení teoretických a praktických úloh. Myslí logicky správne, zreteľne sa u neho prejavuje samostatnosť a tvorivosť. Jeho ústny a písomný prejav je správny , presný a výstižný. Je schopný sebakontroly. Dokáže pracovať s informáciami a samostatne študovať vhodné texty – učiť sa.  

          Stupeň 2 (chválitebný)                                                   

          Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Ich vypracovanie nie je vždy správne, badať menšie nedostatky v presnosti a výstižnosti. Žiak klasifikuje, ak poznatky a pojmy požadované učebnými osnovami vyučovacieho predmetu ovláda, vie ich použiť s malou pomocou učiteľa, v ústnom prejave má malé nedostatky vo výstižnosti, zrozumiteľnosti a súvislosti. Preukazuje snahu a vzdelávaciu aktivitu. V jeho prejave je zreteľná originalita a tvorivosť. Máva menšie nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti ústneho prejavu. Kvalita vzdelávania je bez podstatných nedostatkov. Pri práci s informáciami má drobné problémy. Dokáže sa učiť s malou pomocou. Myslí správne, logicky a tvorivo. 

          Stupeň 3 (dobrý)                                                   

          Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Zadania, úlohy a projekty zväčša plní a odovzdáva v termíne alebo reaguje na opätovnú výzvu pedagóga a prácu dorobí. V úlohách sa žiak stretáva so zadaniami, ktorým nerozumie, no na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť.  Má nedostatky v správnosti, presnosti a výstižnosti ústneho prejavu. Je schopný samostatne študovať podľa návodu učiteľa.  

          Stupeň 4 (nedostatočný)                                                   

          Žiak pracuje na testoch hodnotených známkou, no má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov, ako aj  v  ich využívaní a pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby.  

          Zadania, úlohy a projekty neplní alebo ich plní sporadicky. Zadané úlohy neodovzdáva v termíne ani nereaguje na opätovnú výzvu pedagóga. Žiak má závažné medzery v osvojení pojmov a poznatkov určených učebnými osnovami vyučovacieho predmetu, poznatky vie aplikovať iba s výraznou pomocou učiteľa, má vážne nedostatky vo výstižnosti, súvislosti a zrozumiteľnosti prejavu. V úplnosti a presnosti osvojenia si požadovaných vedomostí má žiak závažné medzery. Vo vzdelávacích činnostiach je málo pohotový a má väčšie nedostatky. Jedine s pomocou učiteľa je schopný zorganizovať si vlastnú prácu.  

          Stupeň 5 (nedostatočný)                                                   

          Počas mimoriadnej situácie sa neodporúča hodnotiť žiakov známkou nedostatočný. Avšak, ak žiak neplní zadané úlohy alebo nekomunikuje s vyučujúcim iným spôsobom, má vyučujúci právo navrhnúť žiakovi komisionálne preskúšanie.

    • Kontakty

      • Spojená škola Svätej Rodiny - základná škola a gymnázium
      • 02/38111178 - kancelária tajomníčky 0917 163 071 - riaditeľka školy 0917 179 628 - zástupkyne pre ZŠ
      • Adresa: Gercenova 10 85101 Bratislava Slovakia
      • IČO: 42178941
      • DIČ: 2023055617
      • Tajomník: tajomnik@svr.sk
      • Riaditeľka školy: Ing. Helena Jánošíková riaditel@svr.sk
      • Jazyková škola Elitenglish: J. Marček - 0907261179
      • Jedáleň: jedalensvr@gmail.com č. tel. 0914109109
      • Účet rodičovského združenia: SK03 1100 0000 0026 6474 4001 Tatra Banka
      • Školská psychologička: Mgr. Katarína Rychtariková e-mail: psycholog@svr.sk c.tel. 0907902566
      • Ekonomické oddelenie: 0917913463
      • Špeciálna pedagogička: Mgr. Mária Porubská - maria.porubska@svr.sk c.tel. +421 908 206 201
      • Výchovná poradkyňa: Mgr. Jana Hrabovska - jana.hrabovska@svr.sk