Slovenský jazyk a literatúra
Základná škola
Kritériá hodnotenia počas mimoriadneho prerušenia vyučovania v školách
Predmetová komisia spoločenskovedných predmetov
Na základe usmernenia ministra školstva, zo dňa 6. apríla 2020, prerokovala pedagogická rada spôsob a zmeny v hodnotení a klasifikácii žiakov.
Spôsob hodnotenia bol prerokovaný a schválený na mimoriadnej pedagogickej rade, ktorá sa konala prostredníctvom videokonferencie.
Slovenský jazyk a literatúra:
Učebný predmet slovenský jazyk a literatúra ako súčasť vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia je zameraný na rozvoj komunikačných schopností žiakov v materinskom jazyku, osvojenie si správneho pravopisu a gramatiky v ústnej i písomnej podobe a získanie čitateľských zručností.
Dobré zvládnutie jazykového a slohového učiva a najmä komunikatívnych kompetencií vytvára predpoklad na rozvinutie schopnosti úspešne sa uplatniť v ďalšom živote.
Vyučovanie literárnej výchovy smeruje k nadobudnutiu vzťahu k slovesným umeleckým dielam, k vlastným čitateľským zážitkom, k rozvíjaniu pozitívneho vzťahu žiakov k literatúre a k ďalším druhom umenia. Vyučovací predmet pozostáva z 3 kompatibilných zložiek: jazyk, sloh a literatúra.
Vzdelávacie ciele odporúčané Štátnym pedagogickým ústavom počas prerušenia vyučovania:
1. Motivovať žiakov k čítaniu a vyjadrovaniu svojich myšlienok a pocitov. Podporovať čítanie pre radosť a . motivovať žiakov rôznymi veku primeranými súvislými, nesúvislými, literárnymi i vecnými textami.
2. Rozvíjať čitateľské kompetencie tak, aby žiaci vedeli vyhľadať informácie vo veku primeraných súvislých a nesúvislých textoch.
3. Rozvíjať vyjadrovacie schopnosti žiakov, aby vedeli vyjadriť svoje myšlienky, pocity a názory ústnou a písomnou formou.
4. Vyjadriť svoj čitateľský zážitok z prečítaného literárneho textu.
Hodnotenie:
Vyučujúci slovenského jazyka sa dohodli na celkovom hodnotení žiakov známkou.
Podkladom na súhrnnú klasifikáciu sú:
- získané známky do začatia dištančného vzdelávania (6.3.2020)
- známky získané počas dištančného vzdelávania za:
- testy zadávané vyučujúcimi
- slohové práce
- ústne odpovede (online)
- spracovanie a prezentácia referátov a projektov.
- Iné hodnotené zadania (čitateľský denník, tvorba textov, pravopisné cvičenia...)
- Aktívna práca na zadávaných domácich úlohách, zadaniach a projektoch, ktoré vyučujúcinehodnotí známkou. (opakovanie učiva, aktivity zamerané na rozvoj čitateľských kompetencií, vyjadrovacích schopností žiakov ústnou a písomnou formou, tvorivosti v rôznych gramatických i literárnych oblastiach)
V predmete slovenský jazyk bola pre šk. rok 2019/2020 predmetovou komisiou schválená nasledovná stupnica, ktorá s prihliadnutím na danú situáciu platí aj naďalej.
100 – 90 %
89 -75 %
74 -55 %
54 – 35 %
34 – 0 %
TESTY A INÉ ZADANIA HODNOTENÉ ZNÁMKOU
Testy a zadania prebiehajú elektronickou formou. Spôsob vypracovania a hodnotenia si zvolí sám vyučujúci po dohode so žiakmi. Test oznámi učiteľ žiakom v dostatočnom predstihu. Testy a iné zadania hodnotené známkou môže vyučujúci zadávať aj z učiva prebratého počas dištančného vzdelávania.
SLOHOVÉ PRÁCE – Žiaci slohové práce odovzdávajú v elektronickej podobe. Vyučujúci nemusí dodržiavať bodovací systém platný pre hodnotenie uvedené v štátnom vzdelávacom programe. Počas dištančného vzdelávania sa nebude v nižších ročníkoch hodnotiť: vonkajšia forma, kompozícia S prihliadnutím na nadobudnuté zručnosti žiakov sa hodnotí: jazyk, štýl, celkový dojem, pravopis.
Odporúčaná stupnica
výborný
26 – 28 bodov
chválitebný
21 – 25 bodov
dobrý
15 – 20 bodov
dostatočný
9 – 14 bodov
nedostatočný
0– 8 bodov
DOMÁCE ÚLOHY – nie sú hodnotené známkou (ak vyučujúci neinformuje žiakov inak).
Vyučujúci však pri konečnej klasifikácii zohľadní aktívnu prácu žiakov na vypracovávaní domácich úloh. Prihliada na to, či žiak k úlohám pristupoval zodpovedne, plnil ich správne a v stanovenom termíne.
PROJEKTY/ TVORIVÉ ÚLOHY – môžu, ale i nemusia byť hodnotené známkou.
Vyučujúci pri hodnotení zohľadní technické možnosti žiakov. Nevyžaduje od žiakov použitie zdrojov, ku ktorým sa z objektívnych dôvodov dostať nemôžu. Vyučujúci prihliada na tvorivosť, nápaditosť, odborné spracovanie projektu na úrovni primeranej veku žiakov.
Stupeň 1 (výborný):
Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Odovzdáva ich v stanovenom termíne a ich vypracovanie je správne. Ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Samostatne a tvorivo uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Jeho ústny aj písomný prejav je správny, výstižný. Grafický prejav je estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné až originálne
Stupeň 2 (chválitebný):
Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Ich vypracovanie nie je vždy správne, badať menšie nedostatky v presnosti a výstižnosti. Žiak ovláda poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a vie ich pohotovo využívať. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré tvorivo aplikuje pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach. Uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí samostatne a kreatívne alebo s menšími podnetmi učiteľa. Grafický prejav je prevažne estetický. Výsledky jeho činností sú kvalitné, bez väčších nedostatkov.
Stupeň 3 (dobrý):
Žiak aktívne pracuje na všetkých hodnotených i nehodnotených aktivitách, ktoré mu učiteľ počas mimoriadneho prerušenia vzdelávania zadáva. Zadania, úlohy a projekty zväčša plní a odovzdáva v termíne alebo reaguje na opätovnú výzvu pedagóga a prácu dorobí. V úlohách sa žiak stretáva so zadaniami, ktorým nerozumie, no na podnet učiteľa uplatňuje osvojené vedomosti a kľúčové kompetencie pri riešení jednotlivých úloh, hodnotení javov a zákonitostí. Podstatnejšie nepresnosti dokáže s učiteľovou pomocou opraviť. Žiak má v celistvosti a úplnosti osvojené poznatky, pojmy a zákonitosti podľa učebných osnov a pri ich využívaní má nepodstatné medzery. Má osvojené kľúčové kompetencie, ktoré využíva pri intelektuálnych, motorických, praktických a iných činnostiach s menšími nedostatkami. V ústnom a písomnom prejave má častejšie nedostatky v správnosti, presnosti, výstižnosti. Grafický prejav je menej estetický. Výsledky jeho činností sú menej kvalitné.
Stupeň 4 (dostatočný):
Žiak pracuje na testoch hodnotených známkou, no má závažné medzery v celistvosti a úplnosti osvojenia poznatkov a zákonitostí podľa učebných osnov, ako aj v ich využívaní a pri riešení teoretických a praktických úloh s uplatňovaním kľúčových kompetencií sa vyskytujú podstatné chyby.
Zadania, úlohy a projekty neplní alebo ich plní sporadicky. Zadané úlohy neodovzdáva v termíne ani nereaguje na opätovnú výzvu pedagóga.
Je nesamostatný pri využívaní poznatkov a hodnotení javov. Jeho ústny aj písomný prejav má často v správnosti, presnosti a výstižnosti vážne nedostatky. V kvalite výsledkov jeho činností sa prejavujú omyly, grafický prejav je málo estetický. Vážne nedostatky dokáže žiak s pomocou učiteľa opraviť.
Stupeň 5 (nedostatočný):
Počas mimoriadnej situácie sa neodporúča hodnotiť žiakov známkou nedostatočný. Avšak, ak žiak neplní zadané úlohy alebo nekomunikuje s vyučujúcim iným spôsobom, má vyučujúci právo navrhnúť žiakovi komisionálne preskúšanie.
Odporúčania Štátneho vzdelávacieho ústavu:
✓ zamerať sa predovšetkým na rozvíjanie jazykových kompetencií – čítanie s porozumením, písanie, počúvanie s porozumením;
✓ uplatniť komunikačný, zážitkovo-skúsenostný a kompetenčný princíp výučby integráciou jazykovej, literárnej a slohovej zložky;
✓ jednotlivé zložky vyučovacích predmetov zlúčiť a prepojiť so širším interdisciplinárnym zapojením vedomostí, zručností a návykov žiakov získaných v ostatných predmetoch a praktickom živote;
✓ pri rozvíjaní čitateľskej gramotnosti využívať možnosti domáceho prostredia, napr. domáca knižnica, denníky a časopisy, návody na použitie spotrebičov, letáky, recepty atď.;
✓ pracovať s rôznymi typmi a druhmi textov v súlade so ŠVP a ŠkVP, ktoré dávajú priestor na vyvodzovanie, utvrdzovanie jednotlivých pojmov a aplikáciu nadobudnutých vedomostí a zručností z jednotlivých zložiek predmetov.