• Rodičia na slovíčko

• Informácie k výchovno-vzdelávaciemu procesu

• príchod do školy je o 8.00 hod. najneskôr  o 8.10 hod. Prvé dva týždne v septembri  na prvákov čaká  triedna  učiteľka vonku pred školou, kde sa všetci stretnú a spoločne odchádzajú do šatne a potom do triedy na vyučovanie,
          • po skončení druhého septembrového týždňa privediete dieťa do budovy školy a dieťa samo odchádza do šatne. Prosíme, aby ste ho neodprevádzali do šatne a triedy,  v šatni a na chodbe je pedagogický dozor, ktorý v prípade potreby dieťaťu pomôže,
          • po skončení vyučovania, ak dieťa nechodí do ŠKD, čakajte ho prosím v priestore hlavného vchodu,
          • krúžková činnosť začne až v posledný septembrový alebo prvý októbrový  týždeň. Ponuka krúžkov je zverejnená na stránke školy a dostanete ju aj v tlačenej podobe  do 20. 9.  Všetky ďalšie informácie o krúžkoch sa dozviete na našej webovej stránke,
          • slovníček a žiacka knižka  slúži na komunikáciu medzi učiteľom a rodičom a vyžaduje si každodennú kontrolu,
          • všetky predmety v 1. ročníku sú klasifikované známkami,
          • známka nezohľadňuje len prospech žiaka (jeho vedomosti z daného predmetu či zručnosti), ale aj  aktivitu na hodine, domácu prípravu, úpravu zošita, domáce úlohy a jeho prístup k danému predmetu,
          • ak je dieťa choré alebo chýba v škole z nejakého iného dôvodu,  je povinnosťou rodiča dobrať učivo s dieťaťom individuálne  - učivo poskytne pani učiteľka na vyžiadanie,
          • dôvod absencie dieťaťa je potrebné nahlásiť do 24 hodín triednej učiteľke (odkazom, SMS,  mailom alebo telefonicky),
          • všetky učebnice a zošity musia byť obalené,
          • pravidelne sledujte našu webovú stránku – snažíme sa na nej vždy uverejňovať dôležité oznamy, v časti Dokumenty nájdete viaceré potrebné tlačivá.
          • dieťa si vyžduje  každodennú dôkladnú  kontrolu domácich úloh,  ústnych domácich príprav, pomôcok, učebníc a zošitov.

Odporúčanie k písacím potrebám dieťaťa

Výber písacieho náčinia ovplyvňuje celkový grafický výkon dieťaťa. Pre úspešnosť dieťaťa v písaní je veľmi dôležité, aby sa hlavne na začiatku školskej dochádzky venovala zvýšená pozornosť tomu, ČÍM dieťa píše. Pokiaľ deti píšu nekvalitnými a tvrdými ceruzkami, tak úroveň grafického prejavu klesá. Dieťa musí vyvíjať nadmerný tlak, čo spôsobuje, že pohyb je neplynulý, kostrbatý a grafický prejav je neúhľadný. Vďaka neprimeranému tlaku sa znižuje aj rýchlosť a vynaložené úsilie nezodpovedá výsledku, z čoho sú deti frustrované. Správny úchop písacieho náčinia je ďalším dôležitým predpokladom, aby deti písali ľahko a primerane rýchlo. Pri správnom úchope drží ceruzku len palec a ukazovák, prostredník je len podložený. Malíček a prsteník dieťa nepotrebuje.

Absolútne nevhodné sú krátke ceruzky, ktorých dĺžka nepresahuje koniec dlane, lebo ich nie je možné správne držať. Najvhodnejšie do 1. ročníka sú trojhranné ceruzky a klasické plniace atramentové pero s hrotom. Žiadne prepisovačky či gumovacie perá!!!  Tie totiž veľmi kĺžu po zošite, teda umožňujú, aby dieťa s nimi písalo síce rýchlo, ale úroveň grafomotoriky a vizuomotoriky u prvákov a tiež druhákov nie je ešte na takej úrovni, aby tú rýchlosť aj zvládli. Tým sa písmo stáva nečitateľné, neúhľadné, kostrbaté a fixujú sa zlé návyky, ktoré deťom zostávajú.

Veľmi vhodné do prvého ročníka sú Stabilo ceruzky s priehlbinkami, ktoré dieťa vedú k správnemu úchopu. Dieťa vie, kde patrí palec a kde ukazovák. A tiež vďaka priehlbinkám vie, v akej výške má ceruzku držať.

Informácie k pobytu dieťaťa v školskom klube detí (ŠKD)

• vyzdvihnutie dieťaťa zo školského klubu detí:do 14.00 hod.– hlavný vchod do školy (vrátnica), po 14.00 hod.– vchod do ŠKD (vchod od školského ihriska),
          • pri vyzdvihnutí dieťaťa z ŠKD ho čakajte na vrátnici alebo vo vchode do ŠKD. Počítajte s tým, že kým dieťa príde do šatne, prezuje sa a oblečie tak to trvá cca 10 – 15 min. Buďte prosím trpezliví.
          • ak má dieťa počas pobytu v ŠKD krúžok, ktorý nie je organizovaný školou ( tieto krúžky budú uvedené na webovej stránke) alebo ide do ZUŠ,je potrebné odovzdať p. vychovávateľke informovaný súhlas (tlačivo nájdete na webovej stránke v časti Dokumenty a tlačivá) alebo vám ho poskytne p. vychovávateľka.

Niekoľko dôležitých rád

• dbajte o to, aby dieťa v rovnakú dobu vstávalo a chodilo spať  - spánok 10 hodín,
          • naučte ho, aby pozorne počúvalo predčítavanie rozprávok a príbehov,
          • vyžadujte od neho jasnú a správnu výslovnosť,
          • veďte ho k tomu, aby doma pomáhalo a plnilo jednoduché úlohy,
          • učte ho, aby sa dokázalo sústrediť na vykonávanú prácu a nedovoľte mu, aby sa zaoberalo vedľajšími činnosťami počas práce,
          • vyžadujte, aby dokončilo začatú prácu,
          • veďte ho k tomu, aby si po hre urobilo poriadok,
          • zautomatizujte pozdrav, poprosenie, poďakovanie,
          • kontrolujte, či dieťa ovláda základné hygienické a samoobslužné návyky – po použití spláchnuť WC, umyť si ruky, používať vreckovky, samo sa poobliekať, obuť a najesť.

Pre zachovanie bezpečného prostredia školy je potrebné oboznámiť deti  už doma s týmito pravidlami správania:

• nebrať druhému osobné veci,
          • neurážať sa navzájom,
          • neohovárať sa a nevysmievať.

Pripomínajte  deťom, že nikdy nesmú svojvoľne opustiť budovu a areál školy, odísť s niekým koho nepoznajú a o každom pohybe mimo chodby a triedy musia informovať svoju triednu učiteľku.  Skontrolujte, či dieťa pozná svoju adresu bydliska.