• Na základe usmernenia ministra školstva  zo dňa 6. apríla 2020, tento dokument upozorňuje na zmeny v hodnotení a klasifikácii žiakov v anglickom jazyku  na Spojenej škole Sv. rodiny.

Vzhľadom na mimoriadnu situáciu sa pristúpilo k menším zmenám v hodnotení žiakov, oproti schválenému systému hodnotenia na školský rok  2019/2020.

Hodnotenie:

Vyučujúci cudzích jazykov sa dohodli na celkovom hodnotení žiakov známkou.

Podkladom na súhrnnú klasifikáciu sú:

• získané známky pred mimoriadnou situáciou (6.3.2020)
        • známky získané počas dištančného vzdelávania za:
        1. testy zadávané vyučujúcimi
        2. ústne odpovede (online)
        3. spracovanie a prezentácia referátov a projektov.
        • Iné hodnotené zadania (tvorba textov, pravopisné cvičenia...)
        • Aktívna práca na zadávaní domácich úloh, zadaní a projektov, ktoré vyučujúci

nehodnotí známkou (opakovanie učiva, aktivity zamerané na rozvoj vyjadrovacích schopností žiakov ústnou a písomnou formou, tvorivosti v rôznych gramatických oblastiach).

• Prístup k plneniu jednotlivých úloh, napr. dodržiavanie termínov, snaha spolupracovať a plniť si povinnosti.

Predmetovou komisiou bola pre šk. rok 2019/2020  schválená nasledovná stupnica, ktorá s prihliadnutím na danú situáciu platí aj naďalej.

100 – 90 %

89 -75 %

74 -55 %

54 – 35 %

34 – 0 %

1. KLASIFIKÁCIA VYUČOVACIEHO PREDMETU CUDZÍ JAZYK S OHĽADOM NA MIMORIADNU SITUÁCIU

Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete cudzí jazyk na úrovni A1:

Stupňom 1 – výborný sa žiak klasifikuje, ak primerane na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka dokáže komunikovať jednoduchým spôsobom pri pomalšej rýchlosti reči. Rozumie každodenným výrazom, otázkam a pokynom. Pri písomnom prejave si vie vyžiadať informácie alebo ich podať ďalej. Pri čítaní rozozná základné slovné spojenia v jednoduchých oznamoch z každodenného života. K splneniu úlohy pristupuje aktívne a tvorivo. Používa správne jazykové prostriedky a téme primeranú slovnú zásobu. Výslovnosť a intonácia sú jasné, prirodzené a zrozumiteľné. Výpoveď je takmer gramaticky správna. Aktívne a správne pracuje na hodnotených aj nehodnotených aktivitách, úlohy odovzdáva správne vypracované v stanovenom termíne.

Stupňom 2 – chválitebný sa žiak klasifikuje, ak primerane na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka dokáže komunikovať jednoduchým a pomalším spôsobom. Takmer vždy rozumie každodenným výrazom. V písomnom prejave dokáže napísať jednoduché slovné spojenia a vety. Vie si vyžiadať informácie a podať ich ďalej. Reaguje na podnet a takmer správne interpretuje zadanú úlohu. Pri čítaní rozumie známym menám, názvom, slovám a veľmi jednoduchým vetám. Používa takmer vždy primeranú slovnú zásobu a správne jazykové prostriedky. Svoj prejav prerušuje kratšími prestávkami, ktoré sú spôsobené menšími jazykovými nedostatkami. Vplyv materinského jazyka na intonáciu a výslovnosť neovplyvňuje zrozumiteľnosť prejavu. Aktívne a väčšinou správne pracuje na hodnotených aj nehodnotených aktivitách, úlohy odovzdáva väčšinou správne vypracované v stanovenom termíne.

Stupňom 3 – dobrý sa žiak klasifikuje, ak na sledovanej úrovni ovládania cudzieho jazyka reaguje na podnet, jeho prejav je zväčša súvislý. Používa zväčša téme primeranú slovnú zásobu, nedostatky v používaní jazykových prostriedkov nebránia porozumeniu. Zrozumiteľnosť prejavu sťažujú častejšie krátke prestávky spôsobené jazykovými nedostatkami, žiak je schopný pomalšie reagovať na otázky a impulzy učiteľa. Žiak potrebuje pri čítaní, písaní a jednoduchej komunikácii miestami pomoc učiteľa. Slovná zásoba je zväčša primeraná, žiak používa aj nesprávne výrazy. Vplyv materinského jazyka čiastočne sťažuje zrozumiteľnosť prejavu. Aktívne a pracuje na hodnotených aj nehodnotených aktivitách. Úlohy a projekty zväčša odovzdáva v termíne alebo reaguje na opätovnú výzvu učiteľa a prácu dorobí. Výsledky činností sú menej kvalitné.

Stupňom 4 – dostatočný sa žiak klasifikuje, ak sa vyjadruje len čiastočne gramaticky správne a to v hovorenej i písanej forme. Zámer zadanej úlohy pochopí často len po zopakovaní, žiak reaguje len krátkymi odpoveďami na otázky učiteľa. Má obmedzenú základnú slovnú zásobu a často používa nesprávne jazykové prostriedky. Prejav je veľmi krátky s častými gramatickými chybami. V písomnej forme tvorí veľmi jednoduché druhy textov len s pomocou učiteľa. Žiak číta pomaly, nesúvislo a s prestávkami. Zrozumiteľnosť prejavu je ovplyvnená chybnou výslovnosťou a intonáciou. Žiak pracuje na hodnotených testoch, no má medzery vo vedomostiach. Úlohy plní len sporadicky a po termíne ani nereaguje  na opätovnú výzvu učiteľa.

Stupňom 5 – počas mimoriadnej situácie sa neodporúča hodnotiť žiakov známkou nedostatočný. Avšak, ak žiak neplní zadané povinnosti alebo nekomunikuje s vyučujúcim iným spôsobom, vyučujúci má právo navrhnúť žiakovi komisionálne preskúšanie.

Výchovno-vzdelávacie výsledky žiaka sa v predmete cudzí jazyk na úrovni A2 :